+48 32 227 28 93
+48 32 227 76 06

Kreta- Pałac w Knossos

   Rozpoczynamy nowy cykl relacji „Tam byliśmy”. Chcemy pokazać Państwu miejsca, hotele odwiedzone przez nas, dzielić się naszą pasją do podróży. Cytując św. Augustyna : „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. Zapraszamy do lektury i odkrywania z nami znanych i nieznanych zakątków świata.

   Na początek klasyk: Grecja i jej największa wyspa Kreta, nazywana ich królową położona, niemal w samym centrum Morza Śródziemnego. Turystów zachwycą tu przede wszystkich piękne, skaliste krajobrazy pełne malowniczych wąwozów, urokliwe plaże. Do tego mnóstwo owianych nutą tajemnicy zabytków, głównie kultury minojskiej ze słynnym Pałacem w Konssos. Wizyta w tym legendarnym pałacu uzmysławia jak potężną i dobrze rozwiniętą cywilizację stworzyli Minojczycy w epoce brązu.

  Prace wykopaliskowe prowadzone między innymi przez Sir Arthura Evansa, brytyjskiego archeologa, ukazały, że pałac był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Na powierzchni około 20.000 m² odkopano ponad 1300 pomieszczeń. Podczas wykopalisk nie znaleziono żadnych pozostałości murów obronnych. Dzisiejszy turysta ogląda rekonstrukcję budowli z czasów jej największej świetności. Kompleks pałacowy był wielopoziomowy, co świadczy o wysoko rozwiniętej wiedzy konstrukcyjnej. Dolne pomieszczenia to przede wszystkim małe izby służące jako magazyny, pomieszczenia gospodarcze i produkcyjne. W centralnej części znajdował się rozległy dziedziniec, wokół którego rozlokowane były pomieszczenia reprezentacyjne i kultowe, a także sala tronowa.

  Posadzki wyłożone były kamieniem, na ścianach znajdowały się freski przedstawiające m. in. delfiny i gryfy. Oświetlenie pochodziło ze studni świetlnych. Odkryto tu liczne zabytki: figurki, naczynia, gliptykę oraz tablice z pismem linearnym A i B, które obecnie znajdują się  w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.

  Pałac w Knossos związany jest z greckimi mitami o Minotaurze, Ariadnie, Dedalu i legendarnym królu Minosie.

Zapraszamy na Kretę !