W dniu 16.06.2022 odbyła się wycieczka do browaru Litovel, pałacu Usov oraz miasteczka Unicov
Pierwszym punktem programy był browar w Litovli, gdzie zapoznaliśmy się z żywą historią browarnictwa. Zobaczyliśmy przepiękną, zabytkową warzelnię, słodowanie, fermentownię, piwnice.
Tradycja piwa rozpoczyna się w 1291 roku, kiedy to król Wacław II przyznał miastu prawo mili. Powyższy przywilej upoważniał wyłącznie litovelskich mieszczan do warzenia i wyszynku piwa w obrębie jednej mili średniowiecznej. Piwo w średniowieczu warzono w domach z uprawnieniami do warzenia, których wówczas w mieście Litovel było 57. Osoby uprawnione do warzenia należały do najzamożniejszych mieszkańców, a ich zdanie miało w ramach zarządzania miastem duże znaczenie. Dzisiejsze piwo litovelskie również warzone jest z użyciem klasycznych procedur, posiada swoje korzenie w tej sławnej epoce historycznej.
Poznaliśmy skład piwa, dowiedzieliśmy się jak powstaje. Klasycznie wytwarzane czeskie piwo musi przejść przez określoną procedurę warzenia, fermentacji głównej oraz długiego dojrzewania na zimno. Dojrzewające piwo pozostaje w piwnicach od 20 do 100 dni, w zależności od mocy uwarzonego piwa. Im mocniejsze piwo, tym dłuższy okres dojrzewania o czym przekonaliśmy się degustując.
Po degustacji pojechaliśmy do pałacu Usov, który jest jednym z najstarszych zachowanych północnomorawskich siedzib szlacheckich. Wybudowano go w stylu kasztelu francuskiego. W pałacu zobaczyliśmy, zbiory muzeum przyrodniczego : poroża, wypchane egzotyczne i lokalne zwierzęta, minerały, owady, modele leśnych obiektów, bronie myśliwskie i bronie kłusownicze. Trofea myśliwskie z odległych terenów pochodzą z wypraw Lichtensteinów, nie tylko po Europie, ale również po Azji, Ameryce i Afryce.
Na koniec udaliśmy się do miasteczka Unicov by skosztować lokalnych specjałów oraz zobaczyć zabytkowy rynek i ratusz.